Monklands News PL
Home | Irena Sendler | Dzieci w North Lanarkshire | Chce, moge pomoc | Rodzina | Restaurant Guide | NHS | Witaj/Hello | Artykoly | Ekonomiczny | Contact Us | Pozyteczne linki i najnowsze wydarzenia

NHS

 Krótki komentarz „o komentowaniu”
 
Robiąc cotygodniowe zakupy w Tesco, usłyszałam miedzy regałami ciekawą rozmowę. Dwie Polki głośno rozprawiały:
 
„(…ty wiesz k….co wczoraj w necie przeczytałam...)”, tu nastąpił opis rzeczonego fragmentu tekstu, który jakiś nieszczęsny autor, chyba dla własnego utrapienia był popełnił.

„(…co ty k … nie powiesz?...)”

„(…to ch_ _ owy tekst, muszę przeczytać...)”

 

Po powrocie do domu dopadam komputer. Odpalam stronę, o której w sposób bardzo kulturalny rozmawiały dwie moje rodaczki. Może i ja czegoś nowego się dowiem.                         

Tekst i owszem o czymś traktował. Opisy celne, punkt widzenia, choć subiektywny to jednak nie pozbawiony sensu. Lektura i na mnie zrobiła wrażenie. Jednak nie sam tekst tak mnie poruszył, lecz zamieszczone poniżej komentarze. Pod adresem autora, posypały się złośliwe „posciki”. Stwierdzono, że autor to pseudointelektualista, cham, prostak i burak, lepiej żeby wracał do kraju. Inni twierdzili, że szkoda marnować miejsca na grafomana. Niech pisze sobie pamiętnik ze wspominkami i w ogóle g_ _ _ _ go obchodzą ludzkie sprawy. 

Zachęcona gorący  klimatem owej „stronki”, przeglądam wszystkie teksty i cóż widzę? Pod każdym znajdują się komentarze w tym samym stylu. Aż parno się robi. Zarządca sieci uwija się jak pszczółka. Przecedza teksty tak często, że ocenzurowane „posciki”  biegną jeden za drugim. Tego wieczoru ruch taki w tym necie. Wnikliwa lektura sama nasuwa mi pytanie, kim są „owi” komentatorzy niepozostawiający na autorach „suchej nitki”. Myślę      idoznaję olśnienia! Oto właśnie jawi się przede mną niezagospodarowany potencjał intelektualny Mojego Narodu. Na co dzień może komentator pracuje w fabryce, rozlewni soków, przy produkcji ciastek, na budowie, na zapleczy sklepu itp. Wieczorem anonimowo i dlatego bezpiecznie przeistacza się w mędrca, myśliciela, filozofa, socjologa. Przypomina sobie, że przecież kiedyś celująco zdał maturę. Może skończył studia.  Z wyuczonego zawodu jest polonistą, ekonomistą, bankowcem. Komentując, na nowo odradza się jak feniks z popiołów. Oto nareszcie coś znaczy. Cięta riposta działa jak dobroczynny olej konserwujący, rdzewiejące części. Choć na co dzień, w obcym języku tego nie potrafi, teraz powie. Co myśli o świecie, ludziach, rzeczach. Ach! Jak cudownie. Prawdziwe intelektualne Eldorado. Pewna autorka na tej samej stronie pisze, że w tej naszej Szkocji Polak Polakowi wilkiem. Nie tylko, że nie pomorze, ale i bezinteresownie zaszkodzi. Bystrym owym umysłom nic nie ujdzie uwagi, nic nie pozostanie bez komentarza. Nie mam cienia wątpliwości, że i pod tym tekstem zaroi się od celnych uwag. Aż się chce powiedzieć. Szalej duszo, piekła nie ma. Za to jest Szkocjanet.pl

 

Kazimierz Dolny

W Wielkiej Brytanii funkcjonuje kilka dróg dostępu do informacji na temat służby zdrowia, adresów lokalnych placówek zdrowotnych, jak również porad dotyczących zdrowia i zdrowego trybu życia.

Telefoniczne informacje o aptekach, gabinetach lekarskich oraz stomatologicznych i innych placówkach i usługach NHS na terenie Szkocji, uzyskasz dzwoniąc pod numer NHS 24: 08454 24 24 24. NHS 24 zapewnia także szeroką gamę poufnych informacji o chorobach i ich leczeniu. Możesz zostać przełączony do specjalisty, który poradzi Ci odpowiednie działanie. Usługa dostępna jest całą dobę.

Jeżeli masz dostęp do internetu, lokalnego lekarza GP, dentystę i aptekę znajdziesz za pomocą strony NHS 24: www.nhs24.com, wpisując swój kod pocztowy. Serwis dostarcza też obszernych informacji na temat różnych chorób.

Informacje dla pacjentów NHS w Szkocji dostępne są także na stronie NHS Scotland e-Library: www.elib.scot.nhs.uk w zakładce skierowanej do pacjentów (Patient Information).

Badania w czasie ciąży

Pierwsze, i w niektórych rejonach Wielkiej Brytanii ostatnie USG, odbywa się około 13 tygodnia ciąży. Niektóre szpitale, te z większym zapasem finansowym, oferują drugie USG około 20 tygodnia ciąży

W trakcie badania USG nie jest tutaj wskazane pytanie personelu o płeć dziecka. Jeśli osoba wykonująca badanie nie zapyta czy chcecie znać płeć dziecka nie należy zadawać tego pytania. Płeć dziecka nie ma nic wspólnego z jego rozwojem i zdrowiem, więc lekarze nie koncentrują się na tym zagadnieniu.

2-4 razy w trakcie całej ciąży położna przeprowadzi rutynowe badanie krwi. Liczba badań zależy od regionu, a także samej położnej.

W trakcie pierwszego, rutynowego, badania krwi sprawdza się ją pod kątem:

  • poziomu hemoglobiny;
  • grupy krwi matki;
  • czynnika Rh+/- Jeśli wynik wskazuje na czynnik ujemny położna kieruje Cię na dalsze konsultacje i oferowane są kontrolowane zabiegi nazywane tutaj 'anti-D'. Jest to seria zastrzyków wykonywanych na różnych etapach ciąży oraz tuż po porodzie, mające na celu zapobieganie ewentualnym powikłaniom;
  • przeciwciał różyczki (jeśli nie byłaś szczepiona położna zaleci wykonanie odpowiedniego szczepienia);
  • syfilisu i chorób wenerycznych;
  • żółtaczki typu B;
  • HIV/AIDS.

Wszystkie te testy wykonywane są jedynie za Twoją zgodą. Dostaniesz formularz, w którym zaznaczysz, na które badania zezwalasz, a na które nie.

Około 15/16 tygodnia ciąży zostaniesz zapytana czy chcesz, aby wykonano dodatkowe badanie krwi nazywane tutaj Double Test. Badanie to przeprowadza się na próbce twojej krwi gdzie badany jest poziom dwóch substancji AFP (alpha-fetoprotein) i HCF. AFP jest to substancja produkowana przez wątrobą płodu i znajduje się we krwi matki. Ilość tego hormonu we krwi matki pomaga stwierdzić braki w fizycznym rozwoju mózgu (rozszczepienie kręgosłupa, "bezmózgowie"). AFR i HCF pomaga także w określeniu prawdopodobieństwa wystąpienia u dziecka syndromu Downa.

Wyniki wysyłane są do Twojej przychodni w ciągu 10 dni.
Wyniki te nie dają 100 procentowej gwarancji, mówią jedynie o prawdopodobieństwie. Jeśli badania wykażą anomalię zostaniesz zaproszona na rozmowę z położną, która umówi Cię na dalsze badania do kliniki specjalistycznej. Z reguły oznacza to pobieranie i badanie wód płodowych, które na 100 procent potwierdzają wcześniejsze ogólne wyniki lub zaprzeczają im. Lekarz przed wykonaniem tego badania przedstawi Ci wszystkie ewentualne negatywne i pozytywne skutki tego badania. Jednym z najważniejszych jest, że czasami pobieranie wód płodowych może doprowadzić do przedwczesnego porodu lub poronienia. W związku z tym nie wszystkie przyszłe matki decydują się na to badanie

Lekarz ogólny (General Practitioner, GP)

Po znalezieniu zakwaterowania, powinieneś udać się do najbliższej przychodni i zarejestrować się u lekarza ogólnego (rodzinnego) – General Practitioner (GP), by móc skorzystać z pomocy, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Świadczenia lekarzy rodzinnych

Do lekarza rodzinnego możesz się zwrócić ze wszystkimi problemami zdrowotnymi. On w razie potrzeby skieruje Cię do specjalisty lub szpitala.

Do podstawowych świadczeń lekarzy GP należą m.in.:

  • ogólna opieka lekarska i porady medyczne;
  • badania ogólne;
  • szczepienia;
  • zwolnienia lekarskie;
  • skierowania na badania i leczenie specjalistyczne oraz szpitalne;
  • wydawanie recept.

Wizyta u lekarza ogólnego, przyjmującego w ramach NHS jest bezpłatna, podobnie jak większość zapewnianych przez niego usług. Z własnej kieszeni będziesz prawdopodobnie musiał zapłacić za wykupione lekarstwa. Więcej na ten temat w dziale „Apteki i ceny leków”.

Niektórzy lekarze prowadzą także prywatną praktykę, więc trzeba się upewnić, że pomoc lekarska udzielana jest w ramach National Health Service. Jeśli skorzystasz z opieki placówki działającej poza systemem NHS, będziesz musiał opłacić pełne koszty leczenia, bez prawa do ich zwrotu.

Rejestracja

Rejestracja u lekarza pierwszego kontaktu jest bezpłatna. W recepcji wybranej przychodni poproś o formularz rejestracyjny.

Możesz zostać poproszony o następujące dane:

  • imię i nazwisko;
  • wiek;
  • data urodzenia;
  • akt urodzenia;
  • adres (nawet jeżeli jest to adres tymczasowy);
  • numer telefonu (jeżeli masz telefon);
  • dowód tożsamości (paszport lub dowód osobisty);
  • dowód potwierdzający prawo do bezpłatnej opieki medycznej w NHS (na przykład swoją Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Kiedy rejestrujesz również innych członków swojej rodziny, przynieś te same informacje odnoszące się do nich. Dzieci poniżej szesnastego roku życia powinny być zarejestrowane u GP przez rodziców.

Lekarz lub pielęgniarka, chcąc ustalić ogólny stan zdrowia nowego pacjenta, może przeprowadzić z Tobą krótką rozmowę na temat przebytych chorób i zrobić podstawowe badania. W razie potrzeby zostanie zaaranżowana pomoc tłumacza.
Jeżeli zażywasz regularnie jakieś leki przepisane w Polsce, warto na pierwsza wizytę przynieść ze sobą opakowanie (choćby puste). Ułatwi to lekarzowi ustalenie brytyjskiego odpowiednika leku oraz dawkowanie.

Jeżeli planujesz pozostać w UK krócej niż 3 miesiące lub często zmieniasz miejsce zamieszkania, poproś o rejestrację tymczasową.
Może się zdarzyć, że otrzymasz odmowną decyzję przyjęcia do przychodni (na przykład z powodu nadmiaru pacjentów). Wówczas powinieneś dostać uzasadnienie na piśmie i zarejestrować się w innej placówce.

Lekarza pierwszego kontaktu w każdej chwili można zmienić na innego, bez podawania przyczyny i zbędnych formalności. Nie ma natomiast konieczności takiej zmiany w przypadku przeprowadzki do innego regionu, chyba że Twój lekarz uzna inaczej.

Wizyta u lekarza

Większość przychodni jest otwarta od poniedziałku do piątku w zwykłych godzinach urzędowania. Żeby umówić się na wizytę z lekarzem, konieczne jest wcześniejsze, osobiste bądź telefoniczne, ustalenie terminu. Są także możliwości zamawiania wizyty u lekarza on line, poprzez strony internetowe przychodni lub szpitali, w których nasi GP przyjmują. Czas oczekiwania w przypadkach mniej pilnych może wynieść kilka dni. Pacjenci z pilnymi problemami przyjmowani są w miarę możliwości tego samego dnia.

Przychodząc na umówioną wizytę, zgłoś się najpierw w rejestracji, by osoba dyżurująca mogła umieścić Cię na liście oczekujących, a następnie czekaj na swoją kolejkę. Standardowo wizyta u lekarza trwa koło 10 minut.
Staraj się nie spóźnić, w przeciwnym razie prawdopodobnie będziesz musiał umówić się po raz kolejny. Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł przyjść na umówioną wcześniej wizytę, zadzwoń do przychodni i ustal nowy termin.

Jeżeli potrzebna jest pomoc tłumacza w czasie wizyty, z wyprzedzeniem poinformuj o tym lekarza.

Wizyta domowa

Jeśli pacjent czuje się tak źle, że nie jest w stanie udać się do przychodni, może być uprawniony do skorzystania z wizyty domowej lekarza rodzinnego. W tym celu powinien skontaktować się z przychodnią. Domowa wizyta wchodzi w grę tylko wtedy, gdy lekarz rodzinny uzna, że wymaga tego stan zdrowia chorego.

Jak znaleźć lekarza GP

W Szkocji skorzystaj z telefonicznych usług NHS 24: 08454 24 24 24 lub ze strony www.nhs24.com.

Pomoc dla matek w depresji

W Wielkiej Brytanii co szósta kobieta cierpi na depresję poporodową, co w samej Szkocji daje liczbę 11, 000. Depresja jest z jedną z głównych przyczyn śmierci w ciągu pierwszego roku od urodzenia dziecka – informuje dziennik „The Scotsman”.

Pam Taylor z organizacji CrossReach uważa, że w dzisiejszych czasach depresja poporodowa jest bardzo powszechna. Niestety większość ludzi posiada mało informacji na temat tej choroby. To prowadzi do sytuacji, kiedy od matek wymaga się bycie idealną i wiecznie zadowoloną.

„Cierpienie kobiet w milczeniu musi zostać przerwane” - domaga się Pam Taylor. Brak ubiegania się o pomoc często wiąże się z poczuciem winy, izolacją oraz strachem przed opinią otoczenia.

Utworzona w 2005 roku organizacja CrossReach (Chuch of Scotland Social Care) dba o prawa kobiet zbierając fundusze na walkę z depresją kobiet po urodzeniu dziecka.

CrossReach działa obecnie w Edynburgu oraz Glasgow.

Dnia 6 czerwca otworzona została ParentLine Scotland, czyli telefon zaufania dla kobiet w potrzebie. Infolinia ParentLine: 0 800 3 457 457 czynna jest w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 9.00 – 17.00 oraz we wtorki i czwartki w godzinach 9.00 – 21.00.

Porozmawiajmy o samotności

W związku z udzielającą się powszechnie euforią spełniającej się miłości w dniu św. Walentego "Polskie Centrum Zdrowia Seksualnego" udostępnia swój telefon zaufania wszystkim Polakom w Wielkiej Brytanii, którzy na co dzień są i czują się samotni.

Z psychologicznego punktu widzenia ważną rzeczą jest szerokie patrzenie na to niewątpliwie istotne pod względem ogólnospołecznym święto. Dlatego dzięki akcji "Porozmawiajmy też o samotności w Walentynki" ludzie przygnębieni czy cierpiący z powodu samotności nie będą pozostawieni samymi sobie w konfrontacji z "walentynkowymi bodźcami miłosnymi".

Celem akcji jest pomoc tym osobom przejść przez ten dzień z nadzieją na miłość oraz dobrymi uczuciami i przemyśleniami dotyczącymi siebie w kontekście swojej zazwyczaj czasowej samotności.

"Jasnoniebieska Linia" (telefon londyński: 020 32 866 722 + globalny skype: pczs_org) czynna będzie w Walentynki w godzinach 11.00 – 17.00. Dyżur prowadzić będzie doświadczony psycholog specjalizujący się m.in. w terapii psychoseksualnej i problematyce związków – Marta Głowacka, członkini PCZS praktykująca w Poradni Psychologicznej.

Słuchać i być wysłuchanym

Akcja "Wysłuchiwania Zwierzeń" narodziła się prawie 40 lat temu we Francji. W kilku tamtejszych miastach istnieją punkty, do których każdy może wejść prosto z ulicy i „wygadać się” osobie, która chętna jest by wysłuchać wszystkiego co doskwiera i dręczy w codziennym życiu.

W ostatnich miesiącach akcja dotarła również do Londynu oraz Edynburga, zrzeszając grupę wolontariuszy, którzy wyrażają chęć pomocy innym poprzez danie swojego czasu, fizycznej obecności oraz aktywne słuchanie. "Wysłuchiwania Zwierzeń" zorganizowane jest przez Polish Psychologists' Club.

Wysłuchiwanie zwierzeń nie jest profesjonalnym poradnictwem psychologicznym, udzielaniem rad, pomocą w podejmowaniu decyzji, terapią psychologiczną. Jest natomiast okazją do indywidualnej rozmowy z osobami, którzy wyrażają potrzebę mówienia o swoim życiu przy zachowaniu anonimowości i dyskrecji przez wysłuchujących. Jest to niebywała okazja niesienia wsparcia emocjonalnego tym ludziom, którym brakuje życzliwej i akceptującej obecności drugiej osoby a czasem tylko możliwości głośnego wypowiedzenia i uporządkowania swoich trudności, doświadczeń czy wątpliwości.

Projekt polega na tym, że grupa wolontariuszy w wyznaczonym miejscu i czasie przy kawie i stoliku czeka na tych, którzy chcieliby porozmawiać.

Obecnie akcja obejmuje cztery miejsca:

Kawiarnia Kraków, 9 Croall Place (Leith Walk), Edynburg, EH7 4LT (Niedziela 11.15-13.15, na spotkanie w Edynburgu można również umówić się telefonicznie pod numerem 07516990176)

Zaproszenie do wolontariatu

Gorąco zachęcamy wszystkich, którzy dysponują jedną lub dwoma godzinami w niedziele by przyłączyli się do grupy wolontariuszy. Daje to okazję czynnego zaangażowania się na rzecz społeczności polskiej w Londynie oraz rozwinięcia własnych zdolności interpersonalnych. Proces Wysłuchiwania Zwierzeń jest ogromnym doświadczeniem dla samego wysłuchującego. Aktywne bycie z człowiekiem, który przychodzi do nas by się „wygadać”, daje szanse na głębsze zrozumienie ludzi i ich problemów a także zrozumienie siebie. Dzięki temu zdobywamy większą szansę na rozwijanie naszej własnej wrażliwości w kontaktach z innymi ludźmi.

Wszystkie osoby zainteresowane wolontariatem proszone są o kontakt z organizatorami wysyłając email na adres zwierzenia@polishpsychologistsclub.org.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.www.polishpsychologistsclub.org.

Dentysta w Szkocji

Aby skorzystać z usług dentystycznych, należy się zapisać u stomatologa - nie ma potrzeby posiadania skierowania od lekarza GP. Pacjent ma swobodę w wyborze gabinetu, nie obowiązuje tu rejonizacja. Trzeba się jednak upewnić, czy specjalista, do którego się udajemy, przyjmuje w ramach NHS i jakie są w związku z tym opłaty.

Opłaty za leczenie dentystyczne w ramach NHS

Za usługi dentystyczne w ramach Narodowej Służby Zdrowia (NHS) nie musisz płacić, jeśli w momencie rozpoczęcia leczenia spełniasz jeden z następujących warunków:

  • masz poniżej 18 lat;
  • masz 18 lat i uczysz się w pełnym wymiarze godzin;
  • jesteś w ciąży, lub urodziłaś dziecko w ciągu ostatnich 12 miesięcy i posiadasz Maternity Exemption Certyficate;
  • Ty lub Twój partner/ka otrzymuje zasiłek dochodowy (Income Support), oparty na dochodach zasiłek dla poszukujących pracy (incomebased Jobseeker’s Allowance), lub gwarantujący kredyt emerytalny (Pension Credit guarantee credit);
  • Ty lub Twój partner/ka otrzymuje Working Tax Credit i/lub Child Tax Credit – w zależności od wysokości dochodów;

Pozostali pacjenci, nawet jeżeli są zarejestrowani jako osoby objęte państwową opieką medyczną, będą musieli ponieść 80% kosztów za leczenie dentystyczne w ramach NHS – do maksymalnej sumy 384 funtów. Szkocja i Irlandia Płn. wciąż operują starym systemem opłat za leczenie dentystyczne (w Anglii i w Walii od kwietnia 2006 r. obowiązuje nowy, prostszy sposób rozliczeń NHS).

Oto orientacyjne ceny wybranych usług stomatologicznych (przewiduje się, że usługi NHS stopniowo podrożeją):

Usługa W ramach NHS Prywatnie
Wizyta kontrolna £6* £25 - £45
Prześwietlenie £3.04 £8.00 - £10.00
Prześwietlenie panoramiczne £9.48 £25.00 - £35.00
Małe wypełnienie (amalgamat) £6.60 £28.00 - £50.00
Duże wypełnienie (amalgamat) £17.00 £50.00 - £95.00
Korona na stopie szlachetnym £85.36 £250.00 - £650.00
Korona na metalu nieszlachetnym £65.64 £240.00 - £450.00
Czyszczenie i polerowanie £9.76 £25.00 - £60.00
Leczenie kanału zęba (trzonowe) £74.76 £200.00 - £650.00
Usunięcie (jeden ząb) £11.08 £40.00 - £100.00
Wybielanie niedostępne £250.00 - £600.00
Proteza całkowita £130.28 £350.00 - £1000.00
Implanty niedostępne £2000.00

*Osoby, mieszkające na stałe w Szkocji, mogą korzystać z badań kontrolnych bezpłatnie.

Przed rozpoczęciem leczenia, poproś lekarza o plan i przewidywane koszty.

Ciąża na Wyspach

Nadeszła ta chwila, kiedy podejrzewasz lub jesteś pewna, że jesteś w ciąży. Jesteś szczęśliwa i pewnie trochę przerażona, bo jesteś tutaj sama. Mama i przyjaciółki najpewniej zostały w Polsce, a Ty nie masz do kogo zadzwonić, zapytać co i jak. Dodatkowo opieka medyczna wygląda tu inaczej niż w Polsce.

Szybko przejrzałaś Internet pełen zarówno pozytywnych jak i negatwywnych opini. Zamiast cieszyć się z początku nowego życia sen z powiek spędza Ci pytanie: "CO ROBIĆ?".

Przede wszystkim uspokój się i zrelaksuj, bo nerwy nie są dobre ani dla Ciebie ani dla twojego nienarodzonego dziecka.

Idź do apteki i kup test ciążowy. Dzisiejsze testy dają niemal całkowitą pewność. Teraz idź na wizytę do GP i przy okazji zarezerwuj sobie pierwszą konsultację u położnej (midwife). Tutejszy system opieki zdrowotnej różni się od polskiego. Nie oznacza to, że jest tutaj lepiej lub gorzej niż w Polsce, po prostu jest inaczej. Nie próbuj porównywać swej sytuacji z koleżankami, inne doświadczenia i okoliczności to całkiem inna opieka medyczna. Nie potrzebujesz teraz dodatkowych stresów, więc nie martw się na zapas. Ciężarne kobiety nie są tutaj traktowane jak osoby chore wymagające stałej opieki zdrowotnej!

Przyszłą mamą opiekuje się tu położna. Na początku umawia się na wizyty co 4 tygodnie. Nie panikuj, że co parę tygodni nie ogląda Cię ginekolog - położnik, i że nie masz robionego stale USG. Pamiętaj, że częste USG nie jest wskazane i zdrowe dla rozwijającego się płodu.

Na Wyspach nie podtrzymuje się ciąży sztucznie. Jeśli Twój organizm z nią walczy i (niestety) postanawia ją w końcu wydalić może się niestety przydarzyć poronienie. Nie bierze się to stąd, że nikt się tym nie interesuje. Tutejsza opieka medyczna jest bardzo ostrożna w podawaniu jakichkolwiek silnych leków mogących zaszkodzić płodowi.

Na pierwszej wizycie położna omówi z Tobą szczegóły ciąży, wyznaczy termin porodu, przypisze lekarza położnika. Poza tym wręczy dużo ulotek i bardzo przydatne wydawnictwo pt. Ready Steady Baby - godne przeczytania gdyż zawiera wiele cennych informacji dla rodziców.

Na pierwszym spotkaniu warto poprosić położną o pomoc w uzyskaniu formularza FW8 Maternity Exemption Certificate. Dokument ten upoważnia kobiety ciężarne oraz kobiety do roku po porodzie do bezpłatnych recept, a panie w ciąży do bezpłatnej opieki dentystycznej w ramach NHS.

Teraz będziesz widywała się z położną co 4 tygodnie, a od około 8 - 8.5 miesiąca co tydzień. Jest ona dobrze wyszkolona, wie dokładnie co, gdzie i jak sprawdzać. Nie będzie robiła badań dopochwowych, tutaj nie uznaje się tak inwazyjnego badania chyba, że istnieje zagrożenie dla płodu i położnik uzna to za konieczne.

Jeżeli uznasz, że koniecznie chcesz się widzieć z lekarzem skontaktuj się ze swoją położną i powiedz jej o tym. Jej obowiązkiem jest umówienie Cię na wizytę w szpitalu z lekarzem, który widnieje na twojej karcie ciąży jako lekarz prowadzący. Nie wolno jej odmówić takiej wizyty!

Nagłe przypadki – co robić?

Niespodziewane wypadki, urazy i zachorowania mogą zdarzyć się każdemu i w każdym momencie. Warto wiedzieć jak szukać pomocy w takich sytuacjach, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojej rodzinie.

NHS Direct w Anglii i Walii

NHS Direct to poufna infolinia medyczna, dostępna 24 godziny na dobę. Jeżeli nie czujesz się dobrze i nie jesteś pewien co należy zrobić, potrzebujesz informacji na temat jakiejś choroby czy leczenia albo na temat lokalnych usług zdrowotnych, skorzystaj z pomocy dyżurujących, doświadczonych pielęgniarek i innych fachowców.

Usługi NHS Direct dostępne są numerem telefonu 0845 46 47 (połączenie płatne według lokalnej taryfy). Jeżeli chcesz rozmawiać po polsku, powiedz „Polish” po uzyskaniu połączenia i poczekaj na linii, aż zostaniesz połączony z tłumaczem.

NHS 24 w Szkocji

Telefoniczne informacje o aptekach, gabinetach lekarskich i innych placówkach i usługach NHS na terenie Szkocji, uzyskasz dzwoniąc pod numer NHS 24: 08454 24 24 24. NHS 24 zapewnia także szeroką gamę poufnych informacji o chorobach i ich leczeniu. Możesz zostać przełączony do specjalisty, który poradzi Ci odpowiednie działanie. Usługa dostępna jest całą dobę.
Z serwisem NHS 24 połączysz się także automatycznie, dzwoniąc do swojego lekarza rodzinnego poza godzinami przyjęć, także nocą, w weekendy oraz w święta. Możesz poprosić o polskiego tłumacza.

Niektóre potrzebne informacje można znaleźć też na stronie internetowej: www.nhs24.com.

Pogotowie ratunkowe

W sytuacjach zagrażających życiu (takich jak atak serca, utrata przytomności, duża utrata krwi, złamania kości, trudności z oddychaniem, przedawkowanie, czy zatrucie lekami), należy dzwonić pod alarmowy numer 999 i prosić o karetkę pogotowia (ambulance service).

Pod 999 możesz zawsze dzwonić za darmo, dodzwonisz się też z telefonu komórkowego bez żadnego kredytu, czy nawet karty SIM. Pod tym numerem możesz też wezwać straż pożarną albo policję.

Bądź przygotowany na to, że operator zapyta co się stało, gdzie się znajdujesz, jak się czujesz (Ty lub osoba dla której wzywasz pomoc). Może udzielić wskazówek jak postępować dalej, aż do przyjazdu karetki.

Jeżeli korzystasz z telefonu komórkowego, wykręć 112, który jest Europejskim Numerem Pogotowia.

Ostry dyżur w szpitalu (Accident and Emergency Departments)

W przypadkach zagrożenia życia można także pojechać bezpośrednio do lokalnego szpitala, który ma czynny całą dobę ostry dyżur (Accident and Emergency Department, A&E). Należy się jednak spodziewać, że jeżeli nie jest zagrożone nasze życie, a nie mamy skierowania od swojego GP, trzeba będzie poczekać z kolejce.
Nie w każdym szpitalu jest oddział A&E, sprawdź szczegóły na stronie NHS.

Oddziały drobnych urazów (Minor Injuries Unit, MIU)

W przypadku nagłych, nie zagrażających życiu urazów (takich jak skaleczenia, pogryzienia, poparzenia, zwichnięcia, pęknięcia kości i nieskomplikowane złamania), można zgłosić się także do Minor Injuries Unit, czyli oddziału drobnych urazów (nie we wszystkich szpitalach). Tam pomocy udzielają doświadczone pielęgniarki. W razie potrzeby istnieje możliwość zaaranżowania usług tłumacza – powiedz członkowi personelu.

    Skontaktuj się z którąś z podanych organizacji. Tam znajdziesz wsparcie.

 

 

trieda_hill@hotmail.com